Blog

Ankara Şehir Rehberi

Ankara, Türkiye’nin başkenti olmasının yanı sıra Türkiye’nin en kalabalık ikinci şehri olarak da bilinmektedir. Kuzey kesimlerinin Batı Karadeniz bölgesinde yer alması dışında, büyük bir bölümünün İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan il aynı zamanda yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin üçüncü en büyük ili olarak kabul edilmektedir. Ankara nüfusu 2020 sayım sonuçları itibari ile 5.663.575 kişi olarak bilinmektedir. Etrafında Çorum, Bolu, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Aksaray ve Eskişehir illeri yer almaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında ekonomisini tarım ve hayvancılık ile güçlendirmekte olan Ankara ekonomisi günümüzde ticaret ve sanayi ile eş orantılı ilerlemektedir.Ankara’nın nüfus bakımından en kalabalık ikinci il olmasının nedeni başkent olması sebebiyle çok fazla göç almış olmasıdır. Ekonomi, sağlık ve eğitim alanında güçlenen alt yapısı sebebiyle küçük yerlerden göç almakta olan başkent Ankara, aynı zamanda kamu ve özel sektör yapılanmalarının fazla olması sebebiyle çalışmak isteyenlerin de tercih ettikleri şehirlerden biri olmaktadır. Bu şehrin en çok dikkat çeken özelliği ise eğitim oranında Türkiye genelinin üzerinde bir tabloyu ortaya koymasıdır. Yüksek eğitim düzeyine sahip olması diğer şehirlere kıyasla insanlar ile yaşamak durumu söz konusu olduğunda daha nitelikli bir bölge olarak kabul edilmektedir.Ankara ilinde çok sayıda üniversite bulunmakla birlikte, kalıplaşmış ve köklü üniversiteleri her zaman en çok bilinenler olarak göz önündedir. Ankara Üniversitesi, Gazi Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi adından söz edilmekte olan köklü üniversiteler olarak geçmektedir. Her sene binlerce öğrencinin Ankara’ya yerleşme sebebi olarak gösterilebilecek kurumlar da söylemek doğru olacaktır.

Bunların dışında Keçiören’de bulunmakta olan Gülhane Askeri Tıp Fakültesi, Türk Silahlı Kuvvetlerine bağlı tıp eğitimi vermektedir. Ayrıca GATA olarak bilinmekte olan bir de hastanesi bulunmaktadır. Bu hastane 1600 yat


aklı bir eğitim hastanesi olarak geçmektedir. Ayrıca Gölbaşı’nda bulunan Polis Akademisi de emniyet teşkilatı bünyesi için eleman yetiştirmek adına dört yıllık lisans eğitimi veren bir kurum olarak Ankara ili sınırları içerisinde bulunmaktadır.

Ankara şehir rehberinde, Ankara illerinden hakkında bahsetmek gerekirse; yüzölçümü bakımından en büyük üçüncü şehir olarak bilinmekte olan Ankara ilinin pek çok ilçesi bulunmaktadır. Çankaya, Ankara ilçeleri arasında en çok nüfusa sahip olan ilçe durumundadır. Çankaya’yı nüfus yoğunluğu açısından Keçiören ve Yenimahalle ilçeleri izlemektedir. Altındağ, Mamak, Gölbaşı, Akyurt, Pursaklar, Beypazarı, Sincan gibi ilçeler de Ankara sınırları içerisinde yer almakta ve genel olarak hemen herkes tarafından bilinmektedir.

Bu ilçeler arasında insanların en çok ismini duyduğu tabi ki Çankaya olmaktadır. Hem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin burada yer alması hem de Anıtkabir’in bu ilçede bulunması sebebiyle en çok ismi anılan ilçelerden bir tanesidir. Ulu önderimiz, büyük kurtarıcımız Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarının bulunduğu Anıtkabir’i ziyaret edenlerin, Çankaya ilçesine de hayran kalarak gezilebilecek diğer yerleri muhakkak değerlendirmek istemekte ve bu isteklerini yerine getirmektedir.